Üroloji

Üroloji

Üroloji

Üriner sistem taşları ; erkeklerde kadınlara oranla en az üç kat daha yaygın olarak görülür. Daha önce taş düşüren insanların 5 yıl içinde tekrar taş oluşturma ihtimali % 50 dir. Taş oluşumunda genetik faktörlerin de etkili olduğu bilinmektedir. Ailesinde taş öyküsü olanlarda taş hastalığı görülme olasılığı iki kat daha artmaktadır.. Bu nedenle yazın en az 2,5 litre, kışın ise 1,5 litre su içilmelidir. Egzersiz de bu durumdaki hastalar için önemlidir. Hareketli insanlarda taş oluşma riski daha azdır. Aşırı kilo (obezite) taş oluşumunda önemli bir risk faktörüdür. Böbrek anomalileri taşların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Böbrek taşı tedavi edilmediği takdirde böbreğin kaybına kadar giden tablolar ortaya çıkabilmektedir. 

İdrar Kaçırma (Inkontinans)

İdrar kaçırma problemi genellikle orta yaşlı bayanlar ve ileri yaş grubu hastalarda görülen bir şikayettir. İdrar kaçırmalar içerisinde en sık görülen tipleri: "Stres İnkontinans" (öksürme, aksırma, gülme, ağır kaldırma ve günlük aktiviteler gibi), karın içi basıncın artmasına bağlı olarak gelişir. Stres İnkontinans tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ameliyat öncesi tedavi yöntemleri; bio feedbock, kasık kaslarının güçlendirilmesi, menapozda hormon ve elektrikle uyarma (stimülasyon) dır. Ameliyatın komplikasyonları çok nadirdir. Bunlar arasında, idrar borusunda yaralanma, mesane yaralanmaları ve operasyon sonrası uzun süreli geçici sonda takılması görülebilir.

 Verilen Hizmetler

Böbrek, idrar yolları ve idrar kesesinin taş, tümör enfeksiyon ve doğumsal anomalileri
Böbrek Kistleri
İktidarsızlık, erken boşalma
Erkekte kısırlık, varikosel tanı ve tedavisi
Penis ve yumurtalıkların doğumsal veya kazanılmış anomalileri
Alt idrar yolları, prostat ve yumurtalığın enfeksiyon anomali ve tümörleri
Prostat büyümesi tanı ve tedavisi, açık ve kapalı prostat ameliyatları
Böbrek, idrar yolları, idrar kesesi, yumurtalık ve penis yaralanmaları
 

RANDEVU AL
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2024


Bu sitedeki içeriklerin her biri bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sitede anlatılan tedavi yöntemlerinden hiçbirini doktor kontrolü olmadan uygulamayınız. Aksi takdirde oluşabilecek sorunlardan site yönetimi ve Özel Royal Hastanesi sorumlu değildir.