Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Amaç, ağrıyı azaltmak ve eklem hareket açıklığını korumaktır. Böylelikle bireyin günlük yaşamının kolaylaştırılması hedeflenir. Tedavi seanslar halinde yapılır. 1 – 1,5 saatlik toplam 15 – 20 seans uygulanır. Fizik tedavi gören bir hastada eklem kısıtlılığı mevcutsa fizyoterapistin yaptırdığı bazı hareketler sorunlu bölgede hafif ağrıya neden olabilir. Fizik tedavi sadece ağrı tedavisinde değil, bozulan kas mekanizmasının düzeltilmesinde de kullanılır.

Engelli bireyleri topluma kazandırmak için uygulanan tedavilerin türüne rehabilitasyon denir. Rehabilitasyon tedavisi ekibinde fizik tedavi uzmanı, fizyoterapist, psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gibi kişiler yer alır. Rehabilitasyon daha uzun bir süreçtir ve yıllar alabilir.

Verilen Hizmetler

Boyun, sırt ve bel ağrıları, boyun ve bel fıtıkları ve eklem artrozlarının tedavisi
Omuz, kol ve bacak eklemlerindeki ağrıların tedavisi
Romatizmal hastalıkların tedavisi
Osteoporoz hastalığı tanı ve tedavisi
Spor yaralanması sonrası sporcuyu en kısa sürede spora döndürebilme amacıyla tedavi edici ve koruyucu rehabilitasyon tedavileri
Ortopedik hastalıkların (özellikle kırık ve çıkıklar, dizin menisküs ve bağ hastalıkları) ve artroplasti gibi ortopedik operasyonların öncesi ve sonrasında rehabilitasyon tedavisi uygulamaları
El cerrahisi sonrası rehabilitasyon uygulamaları
İnme, beyin hasarı ve omurilik zedelenmeleri sonucu oluşan kol ve bacaklardaki felçlerin rehabilitasyonu
Periferik sinir yaralanmaları sonrasında ve yüz felci hastalığında fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları
Lenf dolaşımının bozulması sonucu kol ve bacaklarda şişme (lenfödem) olan hastaların tedavisi
 

 

RANDEVU AL
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2024


Bu sitedeki içeriklerin her biri bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sitede anlatılan tedavi yöntemlerinden hiçbirini doktor kontrolü olmadan uygulamayınız. Aksi takdirde oluşabilecek sorunlardan site yönetimi ve Özel Royal Hastanesi sorumlu değildir.